دانشکده کشاورزی گروه گیاه پزشکی

انتشار کتاب کنترل بیولوژیک حشرات ایران،اثر عضو هیأت علمی گروه گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی توسط Springer

02 11 2020 01:41
کد خبر : 6401752
تعداد بازدید : 111

انتشار کتاب کنترل بیولوژیک حشرات و کنه های آفت در ایران اثر مشترک دکتر حسین مددی عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا و دکتر جواد کریمی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد توسط Springer

مهار زیستی یا به تعبیر دیگر کنترل بیولوژیک یکی از قدیمی ترین و در عین حال ایمن ترین تاکتیک های مهار آفات به شمار می رود. با توجه به اهمیت موضوع، تهیه کنندگان مجموعه فوق برآن شدند تا آخرین و مهم ترین دستاوردهای تحقیقاتی صورت گرفته در داخل کشور در این حوزه را معرفی نمایند. کتاب مشتمل بر چهار بخش اصلی و 16 فصل است و در آن مباحثی همچون تاریخچه کنترل بیولوژیک در ایران؛ مطالعات مربوط به نقش کفشدوزک ها، بالتوری ها، کنه های شکارگر، زنبورهای پارازیتوئید و نیز بیمارگرها در مهار زیستی آفات آورده شده. به علاوه، در خصوص کنترل بیولوژیک در گلخانه های ایران و کنترل بیولوژیک بندپایان پزشکی و دامپزشکی بحث شده است. در نهایت کتاب با جمع بندی و اشاره به موانع و فرصت های کنترل بیولوژیک در ایران پایان می پذیرد.

در تهیه این اثر، بیش از 32 عضو هیئت علمی دانشگاهها، موسسات تحقیقاتی و دانش آموختگان دکتری با گردآورندگان همکاری داشتند. در نهایت، امید است کتاب فوق سبب همکاری های بیش از پیش متخصصین بین المللی با علاقمندان این بخش در داخل کشور شود.       

مشاهده خبر در سایت Springer