معرفی دانشکده

معرفی دانشکده


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

 

مدرسه عالی کشاورزی همدان: نخستین بار در اسفند ماه سال ۱۳۴۵ هجری شمسی اولین مرکز آموزش عالی کشاورزی در همدان، توسط مرحوم دکتر علی اقبالی تحت عنوان «آموزشگاه عالی کشاورزی» با تصویب شورای مرکزی دانشگاه ‏ها تاسیس شده و در سال ۱۳۴۸ به تصویب وزارت علوم و آموزش عالی رسید. مدرسه عالی کشاورزی تا سال ۱۳۴۹ فقط دارای دوره دو ساله «کاردانی کشاورزی» بود. در سال ۱۳۴۹ و با تصویب وزارت علوم در این مرکز دوره لیسانس در دو رشته «تعاون و امور روستایی» و «ترویج کشاورزی» دایر گردید و از همان زمان از «آموزشگاه عالی کشاورزی» به «مدرسه عالی کشاورزی» تغییر نام داد. آقایان دکتر منصور غلامی، دکتر ایرج ملک‏ محمدی، دکتر سید محمود حسینی، دکتر یوسف حجازی، دکتر عبدالحمید پاپ‏زن و دکتر محمدرضا همزه­‏ای از جمله اولین دانش ‏آموختگان این دوره هستند.


دانشگاه بوعلی سینا-دانشکده کشاورزی: پس از صدور مجوز تاسیس دانشگاه بوعلی ‏سینا در سال ۱۳۵۲ و تصویب آن در سال ۱۳۵۳، دانشکده کشاورزی همدان رسما فعالیت خود را در قالب «مجتمع گسترش کشاورزی» به عنوان یکی از چهار شاخه اصلی دانشگاه بوعلی‏ سینا، در محل سابق کارخانه چرمسازی همدان آغاز نمود. اولین اساتید دانشگاه بوعلی ‏سینا بر اساس معاهده مشترک بین ایران و فرانسه، با عنوان بورس دولت ایران جهت تحصیل به کشور فرانسه اعزام شدند و آقای دکتر درویش به عنوان اولین رییس دانشکده کشاورزی انتخاب شدند.


در سال  ۱۳۵۸ به­طور رسمی، «مدرسه عالی کشاورزی» در «دانشگاه بوعلی‏ سینا» ادغام شد. پس از انقلاب فرهنگی و با بازگشایی دانشگا‏ه‏ ها در سال ۱۳۶۲، دانشکده کشاورزی با تاسیس دو گروه آموزشی «زراعت» و «دامپروری» دوباره فعالیت خود را آغاز نمود و در سال‏های ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴، به­ترتیب اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‏های «علوم زراعی» و «امور دامی» در مقطع کاردانی نمود. در سال 1377، نخستین دانشجوی کارشناسی ارشد در گروه علوم دامی و در سال 1385 نخستین دانشجوی دکتری در گروه خاکشناسی پذیرفته شدند.


در حال حاضر (1398) دانشکده کشاورزی دارای 86 عضو هیأت علمی (12 استاد، 31 دانشیار و 43 استادیار) در 9 گروه آموزشی، 68 آزمایشگاه و کارگاه، گلخانه­های آموزشی و پژوهشی، موزه تاریخ طبیعی، پژوهشکده آب، پژوهشکده فیتوشیمی و دو مزرعه آموزشی – پژوهشی - تولیدی عباس­آباد و دستجرد است. هم­اکنون، در حدود 1500 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی (770 دانشجوی کارشناسی، 500 دانشجوی کارشناسی ارشد و 230 دانشجوی دکتری تخصصی) این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.